kwiaty na pogrzeb

Co wypada a co nie podczas pogrzebu

W czasie ostatniego pożegnania chcielibyśmy oddać szacunek osobie zmarłej. Mimo iż śmierć jest nierozerwalnie związana z cyklem życia, często miewamy wątpliwości jak powinniśmy zachować się podczas ceremonii. Wielu cennych wskazówek może udzielić nam sam zakład pogrzebowy.

Oprócz tak oczywistych zasad jak zachowanie ciszy, klasyczny, stonowany strój czy wyciszenie telefonu, znawcy obyczajów funeralnych zalecają zabranie ze sobą wiązanki kwiatów lub wieńca. Dużej – jeżeli jesteśmy z rodziny, bądź mniejszej lub nawet pojedynczych kwiatów – jeżeli osoba zmarła nie była nam szczególnie bliska. Wielkość kompozycji kwiatowej sugeruje stopień zażyłości.

Kwiaty na imieniny

Będąc uczestnikiem obrządków religijnych nie rzucajmy się w oczy, nie róbmy zdjęć i nie pytajmy o samopoczucie stron uroczystości. Nie wypada także mówić źle o żegnanej osobie. Należy powstrzymać się od zachowań i czynności noszących znamiona niegodnych, nieprzyzwoitych czy dyskusyjnych. W razie wątpliwości zawsze lepiej jest czegoś nie uczynić niż zachować się w sposób niekulturalny, a później tego żałować. Bądźmy jednak wspierający i gotowi do pomocy w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Ważne jest również uszanowanie woli rodziny okrytej żałobą, która została wyrażona w powiadomieniu o uroczystości. Chodzi szczególnie o kondolencje, udział w konsolacji, nieprzynoszenie kwiatów lub szczególne życzenia będące wyrazem ostatniej woli pochowanego. Tu zakłady pogrzebowe, często stają na wysokości zadania wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i oferując zróżnicowane usługi pogrzebowe na najwyższym poziomie.